Po otázce „Jak se máš?“ také nechceme znát skutečnou odpověď.
Nadace pro mentální zdraví ve Velké Británii provedla průzkum v rámci své nové kampaně I´m fine (Mám se dobre).
Během něj sledovala 2000 dospělých lidí a jedno ze zjištění, na které přišla bylo, že každý dospělí v konverzaci vysloví, že se má dobře v průměru 14krát týdně.
I když se jedná o průzkum provedený na Britech, je v něm možné nalézt několik společných charakteristik moderní populace na celém světě.
Jak se máš? Dobře, a ty?
Jedná se o klasickou formulku, kterou ve společnosti známých vyslovíme během týdne několikrát.
Někdo odpovídá, že se má dobře, protože to tak opravdu myslí, jiný spíše ze zdvořilosti, protože by mu bylo divné obtěžovat kolegu s jeho problémy a mluvit o tom, jak se doma s manželkou hádá, má problémy se spánkem nebo ho nebaví práce.
V průzkumu došla Nadace pro mentální zdraví také ke statistickému závěru, že jen 19 % lidí myslí opravdu vážně to, že se má dobře.
Z neupřímnosti a uzavřenosti však vznikají mnohé psychické problémy u jednoho ze šesti lidí. Svou kampaní chce nadace společnost naučit více mluvit, nebát se otevřít a zároveň tomu druhému naslouchat.
Při mluvení o tom, jak se máte, musíte projevit své pocity, emoce, ať už jde o ty pozitivní nebo negativní. Je všeobecně známo, že větší problém s tím mají muži.
Potvrdilo se to iv britském průzkumu. Někteří muži i ženy lžou o svém „psychickém stavu“ téměř vždy. Své aktuální pocity po otázce „Jak se máš?“ nepřizná 22 % mužů a 10 % žen.
Co bylo ještě větším překvapením, 59 % lidí, kteří položí tuto zdvořilostní otázku očekává, že člověk, kterého se zeptali, bude lhát a o svých případných problémech s nimi mluvit nebude.
Místo toho, abychom si upřímně promluvili, si jen „držíme scénáře“ a odmítáme konverzační překvapení ve formě neočekávaných odpovědí, při kterých bychom museli improvizovat nebo dokonce se zájmem poslouchat.
„Snažíme se vytvořit iluzi podpory. Na povrchu v rámci rutiny ověřujeme jeden druhého, ale na druhé straně se mnozí cítíme neschopní vyjádřit, jak se ve skutečnosti cítíme,“ vyjádřila se k závěrům průzkumu výkonná ředitelka Nadace pro mentální zdraví, Jenny Edwardsová.