3.5 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
DomůRady a NávodyČtyři vánoční akce, které stojí za pozornost

Čtyři vánoční akce, které stojí za pozornost

Date:

Nenechte si ujít

Apple požaduje 30% podíl nejen z NFT, ale také blockchainových poplatků

Poplatek si přitom neúčtují vývojáři aplikace, ale samotná síť. Apple...

Volkswagen poodhaluje omlazený elektromobil ID.3, prozradil také základní cenu

Německý hatchback dostane odlišný přední nárazník a kapotu, v...

Ceny ropy v pátek výrazně vzrostly. Za celý červenec ale klesly

Příští týden bude pro další směřování cen rozhodující středeční...

EU dá 1,2 miliardy eur na 61 projektů pro výzkum a vývoj v oblasti obrany

Evropský obranný fond je hlavním nástrojem EK na podporu...

Stát chce podpořit šetření energiemi v domácnostech, spouští novou kampaň

Resort hospodářství a SIEA spouštějí komunikační kampaň na podporu...
- Komerční sdělení -časopis

Vánoční nálada už nelze ignorovat, je v každém koutě Slovenska i mimo něj.

Advent na hradě
Kaple Budatínského hradu se tuto neděli, 11. prosince ve 14:00 rozezní operním zpěvem. Adventní koncert pro všechny, kteří se už těší na Vánoce odpsívá Agneše Vrábľová.

Rodačka z oravské obce Zákamenné jako jediná Slovenka studovala oeprný zpěv u Luciana Pavarottiho. V jejím podání si budete moci poslechnout skladby s adventní a vánoční náladou Ave Maria od Gounoda, Schuberta či Vánoční ukolébavka od Bakalu. Zpěvačku bude na varhanách doprovázet Zuzana Srogončíková-Melicharová.

Vánoce na vesnici
Přijďte si užít atmosféru předvánočního a vánočního období během poslední letošní akce v Muzeu slovenské vesnice. V neděli 11. 12. 2016 budou v areálu muzea provoňovat Vánoce na vesnici.

Koledy a vinše se budou rozléhat vesnicí během obchůzek Folklórního souboru Lysec z Belé – Dulic (ve 10:30, 12:00 a 14:30 hod.). Duchovními skladbami z 16. – 18. století rozechvěje dřevěný kostel hudební uskupení Musica Temporis ze Žiliny s programem „In dulci jubilo“ v 11:00 a 12:30 hodin.

Do víru obyčají, které se praktikovaly během stridžích dnů, Vás vtáhnou obchůzky Mikuláše s jeho družinou, Lucie z Vás pozmetají všechny zlé síly a budete si moci vyzkoušet i ondrejské věštění.

Neodmyslitelnou součástí akce budou ukázky pečení oplatek, zdobení perníků a ukázky přípravy vánočních jídel spojené s jejich ochutnávkou. O tradiční sváteční speciality bude obohacena i nabídka hospody z Oravské Polhory.

Součástí programu bude také výroba a prodej vánočních ozdob a lidově-uměleckých výrobků. Pro děti bude připravena tvůrčí dílna, ve které si mohou vyrobit vlastní ozdoby na stromeček.

Vánoční trhy v Budapešti
Za vánoční náladou můžete vycestovat i za hranice. Zpříjemněte si předvánoční víkend v metropoli Maďarska, která je jedním z nejkrásnějších měst Evropy. Vánoční a novoroční trhy se letos konají již po šestnácté a patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším trhům v Evropě.

Jejich centrem je Vörösmartyho náměstí a náměstí před Bazilikou sv. Štěpána. Vánoční stánky však najdete také na dalších vedlejších uličkách a náměstích, takže o zahřátí se při procházce městem nebude nouze ani v tomto chladném období.

Jedinečností těchto trhů je, že jde o vánoční i novoroční trhy a otevřené jsou až do 1. ledna. Na své si přijdou milovníci dobrého jídla, vína, vánočního punče a maďarských specialit. Pro milovníky kulinářských zážitků jsou vánoční trhy skutečným rájem.

Pestrou nabídku tvoří klobásky, tlačenka, jitrnice, pečené maso, uzená kolena, pečená husí stehna, domácí koláče, perníky, čí langoše, Nezaostávají však ani kulinářské speciality jako huspenina z mangalice, koňská klobása, halászlé, plněná kapusta bosňáku či perkelt z kohoutích žláz připravovaný na obrovské pánvi.

Nesmíte zapomenout vyzkoušet i úžasnou maďarskou pálenku, svařené víno či několik druhů vánočního punče. Skořicí provoní nejen punč, ale i stánky s trdelníky. Kdo je na sladké, nesmí odejít z maďarské metropole, aniž by ochutnal čokoládu a marcipán.

Nejlepší mají v proslulém Szamos Gourmet Palace, který je kavárnou, cukrárnou a čokoládovnou v jednom. Nabízejí zde přes 40 druhů marcipánových produktů s různými příchutěmi, čokoládové pralinky, zákusky, dorty či slané a sladké pečivo. Za sklem můžete dokonce sledovat proces výroby čokoládových pralinek.

Příběh Vánoc na Liptově
Do Vánoc zůstávají ještě něco přes dva týdny a druhá nejatraktivnější liptovská obec připravila pro své návštěvníky další lákadlo. Nádherný dřevěný Betlém tak zkrášluje již několik dní prostor vedle koliby Strachanovka v Jánské dolině.

Dřevěné sochy vyřezával mistr řezbář Adam Bakoš a jeho tým během akce Dřevěné království v září tohoto roku. Betlém bude turistům zpřístupněn až do svátku Tří králů. Podívat se na něj můžete během prodlouženého víkendu nebo vedle lyžování.

Jeden z největších dřevěných externích Betlémů na Slovensku tvoří sedm soch v životní velikosti. Atmosféru dotváří také příjemná vánoční hudba. V sobotu 10. 12. 2016 se v Liptovském Jánu mohou zájemci podívat na příběh Vánoc i živě, díky vystoupení divadelníků.

\“Navíc po divadle nám zazpívají Čriepky – ženská pěvecká skupina z Liptova a na lidovou notu zahrají Hravé struny,\“ řekl starosta obce Liptovský Ján Juraj Filo. Všechno toto si vychutnají obyvatelé obce i její návštěvníci bezplatně díky akci Advent v kurii, které pořádá obec Liptovský Ján.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek