3.5 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
DomůBydleníPozvěte vzory k sobě domů

Pozvěte vzory k sobě domů

Date:

Nenechte si ujít

Apple požaduje 30% podíl nejen z NFT, ale také blockchainových poplatků

Poplatek si přitom neúčtují vývojáři aplikace, ale samotná síť. Apple...

Volkswagen poodhaluje omlazený elektromobil ID.3, prozradil také základní cenu

Německý hatchback dostane odlišný přední nárazník a kapotu, v...

Ceny ropy v pátek výrazně vzrostly. Za celý červenec ale klesly

Příští týden bude pro další směřování cen rozhodující středeční...

EU dá 1,2 miliardy eur na 61 projektů pro výzkum a vývoj v oblasti obrany

Evropský obranný fond je hlavním nástrojem EK na podporu...

Stát chce podpořit šetření energiemi v domácnostech, spouští novou kampaň

Resort hospodářství a SIEA spouštějí komunikační kampaň na podporu...
- Komerční sdělení -časopis

Co s čím vhodně zkombinovat, aby vám v bytě nevznikl velký mišmaš

Barvy a vzory dodávají domovu výraz. Podobně jako když si člověk oblékne šaty. Kombinovat barvy, přidat kde-tu odstín, není až tak náročné. Ale sladit více vzorů už vyžaduje větší pozornost a cit.

Vzory dokáží zaplnit místnost i bez nábytku, proto je s nimi třeba zacházet opatrně. Rozmyslete si, kolik toho dokážete snést. Čím větší kontrast je mezi vzorem a pozadím, tím výrazněji bude působit. Nejjemnější vzory jsou takové, které zacházejí s kontrastem v textuře, ne v barvě. Například plastické květiny na tapetě ve stejné barvě, lesklý vzor na matné tapetě nebo strukturovaně tkaná látka. Takové vzory, byť budou i velké, mohou působit jemně. Chcete-li přitvrdit, přidejte barevný kontrast.

K oklamání očí
Vzory budou zaručeně přitahovat pozornost všech očí v místnosti. Pokud je použijete správně, dá se jimi ledacos „zamaskovat“, nebo odlákat pozornost od nedostatků v prostoru. Například máte-li nízký strop, můžete místnost prodloužit tapetou s vertikálními pásky. Naopak, pokud je strop příliš vysoký, horizontálně použité pásky prostor zmenší a zútulní. Zvětšit malou místnost zase pomůže velký vzor na jedné stěně.

Než začnete kombinovat barvy a vzory, určete si barevnou paletu, ve které se chcete pohybovat. Nejjednodušší je začít experimentovat s různými vzory v jedné barvě na bílém pozadí. Výborně funguje klasická kombinace černá-bílá nebo můžete zvolit populární námořnickou kombinaci modrá-bílá. Pokud zůstanete u jedné barvy, můžete kombinovat různé vzory – pásky, tečky a různé další geometrické tvary.

Zvýrazňovat a tlumit
Pokud se vám líbí výrazné a velké vzory, měli byste je doplnit neutrálními barvami na stěnách a podlaze. Krásně při nich vyniknou. Takto je vhodné zacházet například se zvířecími nebo s velkými geometrickými vzory.

Zkombinovat můžete klidně i výrazně velké vzory s drobnými, pokud zůstanete ve stejné barevné paletě. Například tapetu s výrazným vzorem pěkně doplní dekorativní polštáře na sedačce s menším vzorem ve stejném barevném tónu.

Pokud kombinujete výrazné barvy se vzory, volte barvy, které si navzájem nekonkurují. Například vzor v monochromatické kombinaci (černá-bílá) ak tomu výraznou barvu. Na křesle potaženém látkou s černobílým vzorem zebra vynikne polštář výrazné zářivé barvy. Na takové kombinace už je třeba trochu více odvahy.

Dvakrát měř…
Při plánování vzorů v interiéru myslete na to, jestli se vám budou líbit ještě io pět-deset let. Proto pokud zvolíte vzor na podlahu nebo na stěnách, měli byste si jím být stoprocentně jisti. Jistější je zvolit neutrální podlahu či stěny a vyhrát si se vzory na doplňcích jako jsou závěsy, lampy, čalouněná křesla, taburetky, koberce, dekorativní polštáře, keramika a mnoho dalších věcí. Všechny tyto věci lze vyměnit v případě, že se vám vzory zunují. Výměna podlahy či přetapetování stěny je již poměrně velká investice.

Pokud se vzorů bojíte, začněte pozvolna variabilními věcmi. Například oboustranné dekorativní polštáře, které jsou z jedné strany jednobarevné a z druhé vzorované. Za vyzkoušení stojí také skříňky s dvířky ze skla, které fungují jako obrazy. Vzorovaný papír nebo látku v nich můžete po čase vyměnit.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek