3.5 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
DomůBydleníPolice, která odstartovala balení nábytku „naplocho“

Police, která odstartovala balení nábytku „naplocho“

Date:

Nenechte si ujít

Apple požaduje 30% podíl nejen z NFT, ale také blockchainových poplatků

Poplatek si přitom neúčtují vývojáři aplikace, ale samotná síť. Apple...

Volkswagen poodhaluje omlazený elektromobil ID.3, prozradil také základní cenu

Německý hatchback dostane odlišný přední nárazník a kapotu, v...

Ceny ropy v pátek výrazně vzrostly. Za celý červenec ale klesly

Příští týden bude pro další směřování cen rozhodující středeční...

EU dá 1,2 miliardy eur na 61 projektů pro výzkum a vývoj v oblasti obrany

Evropský obranný fond je hlavním nástrojem EK na podporu...

Stát chce podpořit šetření energiemi v domácnostech, spouští novou kampaň

Resort hospodářství a SIEA spouštějí komunikační kampaň na podporu...
- Komerční sdělení -časopis

Švédský výmysl je dnes i díky několika gigantickým řetězcům rozšířen po celém světě. Vše začala v roce 1949 nenápadná polička String Pocket

Vzdušná, ale zároveň dostatečně pevná nástěnná police patří k oblíbeným ikonám skandinávského designu 20. století. Bestsellerem se stala okamžitě po svém uvedení na trh a dodnes se těší přízni prakticky smýšlejících majitelů.

Jak už to v odvětví designu bývá, za jejím úspěchem stojí genialita jednoduchého nápadu. Tvoří ji jen pár úzkých dřevěných prken důmyslně uložených na svislých bočnicích z drátu. Konstrukce umožňuje snadnou montáž. Drátěné „žebříky“ stačí přišroubovat ke stěně a desky do nich zapadnou v libovolném požadovaném rozestupu. Dle aktuální potřeby lze doplňovat či rozšiřovat oběma směry.

Zásilková služba
Výhodou střídmé konstrukce String Pocket je, že se dá sbalit naplocho: malý balíček šetří místo a jednoduše se transportuje. To v době jejího vzniku mezi nábytkem poválečné éry vůbec nebylo běžné. Dostupnost, hračkářská montáž i ploché balení byly záměrné rysy návrhu, kterými švédský designér Nils Strinning (1917 – 2006) odpověděl na návrhářskou soutěž vypsanou známým vydavatelským domem Bonnier.

Po druhé světové válce zaznamenali knižní vydavatelé zvýšenou poptávku po literatuře. Lidé lační po kultuře nadšeně objednávali dostupná paperbacková vydání. Bonnier jim chtěl ke knihám přibalit úhlednou poličku, na kterou by si čtenáři svou rozrůstající se sbírku odkládali. To ovšem chtělo levný kus nábytku, který by se dal spolu s objednanými svazky zaslat poštou. A také, aby mohl být doplněn o další části. Aby si vydavatel zajistil budoucí objednávky.

Drotařská lobby
Strinning v té době zpracoval jiný svůj geniální nápad. Motivovaný přirozenou lidskou leností navrhl jeden z prvních „odkapávačů“. Drátěný stojan umožnil hygieničtější sušení mokrého nádobí na vzduchu a ušetřil hospodyňkám čas i utěrky. Spolu s podnikavcem Arne Lydmarem vyvinul způsob, jak pokrýt drát vrstvou plastu, aby při mokrém provozu zůstal odolnější.

Poplastovaný drát byl levný a zároveň elegantní materiál. Byla škoda nevyužít tohoto technologického vylepšení i na jiných místech v domácnosti. Strinning proto tento materiál použil například v drátěných koších pro šatníky či na kompaktní polici.

String Pocket začal pro Bonnier vyrábět v roce 1949. Myšlenku drátěné konstrukce pak ještě rozvinul do uceleného úložného programu String, který si zachoval vzdušnost i variabilitu uspořádání kapesní verze. V současnosti se vyrábí v bohaté barevné škále a představuje spolehlivou investici – 65 let úspěšné výroby je zárukou hodnot kvality či nadčasového designu.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek