3.5 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
DomůBydleníDosluhuje vám vysavač? S koupí nového počkejte do září

Dosluhuje vám vysavač? S koupí nového počkejte do září

Date:

Nenechte si ujít

Apple požaduje 30% podíl nejen z NFT, ale také blockchainových poplatků

Poplatek si přitom neúčtují vývojáři aplikace, ale samotná síť. Apple...

Volkswagen poodhaluje omlazený elektromobil ID.3, prozradil také základní cenu

Německý hatchback dostane odlišný přední nárazník a kapotu, v...

Ceny ropy v pátek výrazně vzrostly. Za celý červenec ale klesly

Příští týden bude pro další směřování cen rozhodující středeční...

EU dá 1,2 miliardy eur na 61 projektů pro výzkum a vývoj v oblasti obrany

Evropský obranný fond je hlavním nástrojem EK na podporu...

Stát chce podpořit šetření energiemi v domácnostech, spouští novou kampaň

Resort hospodářství a SIEA spouštějí komunikační kampaň na podporu...
- Komerční sdělení -časopis

V září už budou mít všechny modely stejný typ štítku s technickými parametry.

Namísto reklam a slibů se konečně dozvíte pravdu. Energetický štítek prozradí, do jaké míry je vysavač účinný při vysávání koberců i hladkých podlah.

Když se poprvé objevily informace o tom, že Evropská unie zakáže vysavače se silným motorem, vznikl šum a obavy, že naše domácnosti budou špinavější. Ve skutečnosti se však stane něco jiného. Z trhu se pro ztrátu poptávky vytratí levné čínské vysavače, které na mizernou kvalitu vysávání utratí příliš mnoho energie.

Jednotný metr
Ještě nikdy nebylo ve vysavačích tak jasno. Výrobci tvrdili v reklamních letácích, jak úžasně jejich vysavače zbavují podlahu nečistot. Jediný údaj, který jsme se však mohli dočíst v technických parametrech, byl průtok vzduchu a podtlak. Každá firma to však počítala po svém, aby údaje nebyly vzájemně srovnatelné.

EU však přichází s čímsi novým. Přesně stanovenou technologií prověří při udělování štítků každý model z vysavačů, kolik prachu dokáže sesbírat při opakovaných přechodech hubice po koberci a hladkém podkladu. Ve zkratce řečeno – zašpiní kus koberce a plovoucí podlahy, aby je mohli vysát. Zjištěná měření budou promítnuta do tabulky účinnosti písmeny do A po G.

Každý vysavač bude muset být schopen z tvrdé podlahy sesbírat alespoň 96 procent nečistot, aby dostal známku lepší než G a z koberce více než 71 procent, aby obdržel stejné hodnocení. Jediný pohled na štítek vám okamžitě napoví, který z vysavačů ve vaší domácnosti udělá více práce.

Čtyři kritéria
Energetický štítek bude vyhodnocovat čtyři nejdůležitější kritéria. Účinnost vysávání na dvou druzích povrchů, účinnost výstupní filtrace a hlučnost. Z těchto údajů vznikne hlavní hodnocení energetické účinnosti a kalkulované roční náklady spotřeby energie.

Svět vysavačů se stane méně záhadným a více údajů bude pocházet z měření než z úsudku sousedky z dolního patra, která tvrdí, že její vysavač je ten nejlepší, když vám radí, jaký si máte vybrat. Rovněž jsme si zvykli na pomoc energetických štítků u chladniček, praček a ostatních spotřebičů. Díky nim se může trh vyčistit a zbavit se spotřebičů, které nejsou zodpovědné k životnímu prostředí.

Jak mohou vysávat úsporněji?
Během posledních dvaceti let se příkony vysavačů zdvojnásobily. Z 1000 wattů na začátku jsme dnes překročili hranici 2100 wattů. Účinnost vysávání však není dvojnásobná a přes filtry ve vysavači ani neprojde dvojnásobné množství vzduchu. Chybějící normy a boj o spotřebitele postupně dohnaly firmy k tomu, aby zvyšovaly příkon svých vysavačů. Byl to jediný údaj, který se dal prezentovat jako přednost.

Podíváte-li se však na akumulátorový tyčový vysavač nebo robot, který běhá po podlaze, aby z ní posbíral nečistoty, musí vám být jasné, že účinnost se neodvíjí pouze od motoru. Stačí dát dráze vzduchu aerodynamiku, přidat prvky aktivního sběru rotujícími kartáčky a spotřeba může být při stejné účinnosti třeba i poloviční. Ba možná i nižší.
Jelikož ekologický tlak spotřebitelů na výrobce nebyl dostatečný, chopili se tohoto úkolu regulátoři.

Je to program s historií
I když o něm mluvíme jako o regulaci a často slyšíme, že EU zakáže vysavače s příkonem vyšším než 1800 wattů, EU zakáže obyčejné žárovky a podobně, ve skutečnosti jde o program ekologické odpovědnosti s názvem ecoDesign, který tvoří úředníci ve spolupráci s technologickými experty z řad výrobců. Společně hledají cestu, jak zvýšit efektivnost zařízení a zlepšit jejich energetický profil.

Cílem programu je dosáhnout stejného výkonu různých druhů elektrických spotřebičů, při podstatném snížení jejich energetických nákladů. Hledají se alternativy a tvoří normy, které berou na odpovědnost ne koncové spotřebitele, ale výrobce samotné.

Neděje se tak pouze v EU. Podobná pravidla mají i Austrálie či USA. Není neobvyklé, že podniky v rámci programů dostanou zaplacenou veškerou energii, kterou nespotřebovaly. Touto cestou se jim vracejí investice do energetické modernizace.

Dnes mluvíme o vysavačích, za chvíli možná přijde řada i na dílenské nářadí. Pouze pár zodpovědných výrobců při příkonu vrtaček, pil či jiné techniky uvádí, jaký je jejich skutečný výkon. To vše se může časem změnit.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek