3.2 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
DomůZprávyPoslanci schválili zdanění mimořádných zisků energetických firem

Poslanci schválili zdanění mimořádných zisků energetických firem

Date:

Nenechte si ujít

Apple požaduje 30% podíl nejen z NFT, ale také blockchainových poplatků

Poplatek si přitom neúčtují vývojáři aplikace, ale samotná síť. Apple...

Volkswagen poodhaluje omlazený elektromobil ID.3, prozradil také základní cenu

Německý hatchback dostane odlišný přední nárazník a kapotu, v...

Ceny ropy v pátek výrazně vzrostly. Za celý červenec ale klesly

Příští týden bude pro další směřování cen rozhodující středeční...

EU dá 1,2 miliardy eur na 61 projektů pro výzkum a vývoj v oblasti obrany

Evropský obranný fond je hlavním nástrojem EK na podporu...

Stát chce podpořit šetření energiemi v domácnostech, spouští novou kampaň

Resort hospodářství a SIEA spouštějí komunikační kampaň na podporu...
- Komerční sdělení -časopis

Jednali o ní ve zkráceném legislativním řízení.

Výrobci energií ze zařízení s instalovaným výkonem nad 0,9 megawattu (MW) a také dodavatelé energií budou platit daň z nadměrného příjmu. Vyplývá to z novely zákona o energetice, kterou v úterý schválilo plénum Národní rady (NR) SR hlasy 136 ze 137 přítomných poslanců. Jednali o ní ve zkráceném legislativním řízení.

\“Konkrétní způsob, jakým plátce určí výši nadměrného příjmu za odvodové (nebo zálohové) období, určí vláda nařízením,\“ uvedlo Ministerstvo hospodářství (MH) SR v důvodové zprávě k zákonu. Výše odvodu bude 90% z nadměrného příjmu a odvod by se měl vztahovat na období od prosince 2022 do prosince 2024.

Stát chce podpořit šetření energiemi v domácnostech, spouští novou kampaň
Kromě malých zdrojů energie do 0,9 MW má být od placení odvodu osvobozena i energie vyrobená v přečerpávacích vodních elektrárnách nebo z biometanu. Předmětem odvodu dále není nadměrný příjem za redispečink a náhrady za neodebranou elektřinu.

Schválený pozměňovací návrh poslance Petra Kremského (OLANO) současně uvádí, že předmětem odvodu z nadměrného příjmu není nadměrný příjem z prodeje elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů výrobci, kteří si uplatňují podporu doplatkům, zároveň si uplatňují podporu výkupům elektřiny výkupcům elektřiny za cenu vykupované elektřiny a zároveň uplatňují právo výrobce elektřiny na převzetí odpovědnosti za odchylku výkupcům elektřiny pro toto zařízení.

Strop pro tržní příjem získaný z prodeje jedné megawatthodiny (MWh) elektřiny určí nařízením vláda v rozpětí od 50 do 250 eur podle typu zdroje.

Návrhem zákona se také má zavést povinnost označování ruské ropy dodané do České republiky ropovodem a ropných výrobků vyrobených z takové ropy, jakož i povinnost vedení evidence nakládání s takto označenými výrobky.

Novela zákona zároveň umožní dotování cen tepla na pokrytí rozdílu mezi cenou tepla schválenou nebo určenou Úřadem pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) a cenou tepla, kterou určila vláda nařízením. Dotaci bude možné poskytnout osobě, která podniká v tepelné energetice a jejíž ÚRSO schválil nebo určil cenu tepla cenovým rozhodnutím na rok 2023.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek