Kosmická loď Orion je bez posádky.
Kosmická loď Orion amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) proletěla v pondělí blízko povrchu Měsíce a provedla poslední velký manévr, kterým započala začátek své cesty zpět na Zemi z vesmírné mise Artemis I. TASR o tom informuje podle zprávy agentury AFP.
Bezposádková loď Orion přeletěla v nejbližším bodě jen 130 kilometrů od povrchu Měsíce, čímž otestovala manévr, který bude proveden i při dalších misích Artemis. V rámci těchto misí se má lidstvo po více než 50 letech – od ukončení vesmírného programu Apollo – opět vrátit na Měsíc.
V pondělí byla také na půl hodinu přerušena komunikace s kosmickou lodí, když letěla za odvrácenou stranu Měsíce.
Pohonný modul Orionu, který vyvinula Evropská vesmírná agentura (ESA), spustil během manévru na více než tři minuty svůj hlavní motor, aby nasměroval kosmickou loď na cestu zpět na Zemi. Šlo o poslední velký manévr mise Artemis I, která začala 16. listopadu startem supertěžké rakety SLS, která vynesla Orion do vesmíru. Tato mise by měla od svého začátku po konec trvat celkem 25 a půl dne.
Orion bude od nynějška provádět jen mírné úpravy kurzu předtím, než v neděli 11. prosince v přibližně 18:40 SEČ dopadne do Tichého oceánu u pobřeží San Diega. Orion po dopadu z oceánu vyzvedne loď amerického námořnictva.
Před týdnem přitom loď Orion pokořila světový rekord, když se jako první obyvatelná kosmická kabina dostala do vzdálenosti 450 000 kilometrů od Země.
V rámci mise Artemis, která je pojmenována po řecké bohyni Artemis – sestře boha Apolla –, chtějí Spojené státy zřídit v souvislosti s přípravami na cestu na Mars trvalou přítomnost lidstva na Měsíci.
Kosmická loď Orion je bez posádky. Při startu nadcházející mise Artemis II, která je naplánována na rok 2024, budou na palubě i astronauti, píše NASA. Ani v rámci tohoto letu však posádka ještě na Měsíci nesluší. První žena a další muž sluší na jižním pólu tohoto satelitu Země až během mise Artemis III, která se uskuteční nejdříve v roce 2025.