O biometrický občanský průkaz s duálním čipem, který od 1. prosince začalo vydávat Ministerstvo vnitra (MV) SR, požádalo za první dva dny přes 6800 lidí. TASR o tom informoval tiskový obor MV SR.
\“Do elektronického čipu občanského průkazu se nově zapisují otisky dvou prstů a podoba obličeje, a to formou zakódovaných biometrických dat,\“ přiblížil ministr vnitra Roman Mikulec (OLANO). Žadateli na oddělení sesnímají podobu obličeje a otisky dvou prstů z každé ruky. Postup je stejný jako u žádosti o cestovní pas, který v biometrické kvalitě vydává Slovenská republika již 15. rok.
Ministerstvo vnitra připomíná, že otisky prstů snímané při žádosti o doklad neukládá v databázích. Z informačního systému je odstraní hned poté, co si držitel vyhotovený doklad převezme.
Do čipu se zapisují údaje, které jsou uvedeny v občanském průkazu, tedy jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, pohlaví, státní občanství, adresa pobytu, číslo občanského průkazu a jeho platnost. Stejně tak se do čipu ukládají i snímky obličeje a otisky prstů ve formě biometrických dat, které dokáží přečíst jen oprávněné osoby, jako je například policie.
Novinkou, kterou umožňuje duální čip, který je použitelný se čtečkou i bez čtečky pomocí mobilního zařízení s funkcí NFC, je možnost přečíst si základní údaje o své osobě zapsané v čipu.
„Už dnes se k tomu dají použít volně přístupné aplikace, stát však brzy zpřístupní vlastní aplikaci,“ upozornil resort.
Dosud vydané starší typy dokladů lze nadále používat. K výměně dokladu by měli přistoupit uživatelé e-služeb, kteří pravidelně využívají elektronický podpis a mají doklad vydaný před 20. červnem 2021. Důvodem je, že certifikátem pro e-podpis na čipu těchto občanských průkazů končí platnost nejpozději 31. prosince 2022.