3.2 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
DomůFinanceEU dá 1,2 miliardy eur na 61 projektů pro výzkum a vývoj...

EU dá 1,2 miliardy eur na 61 projektů pro výzkum a vývoj v oblasti obrany

Date:

Nenechte si ujít

Apple požaduje 30% podíl nejen z NFT, ale také blockchainových poplatků

Poplatek si přitom neúčtují vývojáři aplikace, ale samotná síť. Apple...

Volkswagen poodhaluje omlazený elektromobil ID.3, prozradil také základní cenu

Německý hatchback dostane odlišný přední nárazník a kapotu, v...

Ceny ropy v pátek výrazně vzrostly. Za celý červenec ale klesly

Příští týden bude pro další směřování cen rozhodující středeční...

Stát chce podpořit šetření energiemi v domácnostech, spouští novou kampaň

Resort hospodářství a SIEA spouštějí komunikační kampaň na podporu...

O biometrický občanský průkaz za první dny požádalo přes 6 800 lidí

O biometrický občanský průkaz s duálním čipem, který od...
- Komerční sdělení -časopis

Evropský obranný fond je hlavním nástrojem EK na podporu obranné spolupráce v Evropě.

Evropská komise (EK) v pondělí oznámila, že 61 projektů spolupráce při výzkumu a vývoji v oblasti obrany, které byly vybrány na základě prvních výzev k předkládání návrhů v rámci Evropského obranného fondu (EDF), podpoří částkou ve výši téměř 1,2 miliardy eur. . Informuje o tom zpravodaj TASR.

EDF vybral návrhy na financování tak, aby podpořil projekty špičkových obranných schopností, například další generaci bojových letadel, tanků a plavidel, jakož i kritické obranné technologie, jako jsou vojenský cloud, umělá inteligence, polovodiče, vesmírná, kybernetická nebo zdravotnická protiopatření.

Fond rovněž podporuje průlomové technologie, zejména v oblasti kvantových technologií a nových materiálů, kde využije možnosti slibných malých a středních podniků a startupů.

Výkonná místopředsedkyně EK pro digitalizaci Margrethe Vestagerová uvedla, že finanční podpora pro vybrané projekty svědčí o tom, že spolupráce v oblasti obranného průmyslu v Evropě je možná a dokonce v širokém rozsahu.

„Téměř 700 společností, které budou díky financím EU zkoumat a vyvíjet další generaci inovačních obranných technologií, vytvoří odolnou a konkurenceschopnou průmyslovou základnu,“ uvedla komisařka a ocenila, že až 43 procent subjektů účastnících se vybraných projektů představují malé a střední podniky.

Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton upřesnil, že EDF investuje 1,2 miliardy eur do 61 projektů evropské spolupráce v oblasti obrany, což již přináší konkrétní výsledky, které umožní lépe integrovat evropský obranný průmysl.

Evropský obranný fond je hlavním nástrojem EK na podporu obranné spolupráce v Evropě. Jeho úspěšné fungování v prvním roce podle eurokomise svědčí o tom, že model založený na dvou předchozích programech – Přípravná akce pro výzkum v oblasti obrany (PADR) a Program rozvoje evropského obranného průmyslu (EDIDP) – byl vhodný pro dané účely.

Na výzvy EDF zareagoval rekordní počet společností. Předloženo bylo 142 návrhů, a to ze strany velkých průmyslových odvětví, malých a středních podniků či výzkumně-technologických organizací.

Na vybraných návrzích se podílí téměř 700 právních subjektů z 26 členských států EU a Norska.

Na financování 31 výzkumných projektů je určeno 322 milionů eur a na financování 30 rozsáhlých projektů vývoje systémů a technologií pro obranné způsobilosti 845 milionů eur.

Pět procent rozpočtu vyčlenili na financování převratných nápadů, které přinesou inovace potřebné k radikální změně koncepcí a vnímání obranných záležitostí.

Polovina vybraných rozvojových návrhů byla vypracována v kontextu stálé strukturované spolupráce v oblasti obrany (PESCO), kterou EU prosazuje na posílení a rozvoj svého obranného potenciálu.

Pracovní útvary EK nyní vstoupí do fáze příprav dohod o grantech s vybranými konsorciami. Dohody se podepíší do konce letošního roku a následně eurokomise přijme rozhodnutí o udělení grantu.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek