3.5 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
DomůZprávyDalší odklon od Číny: Apple plánuje vyrábět v Indii i iPady

Další odklon od Číny: Apple plánuje vyrábět v Indii i iPady

Date:

Nenechte si ujít

Apple požaduje 30% podíl nejen z NFT, ale také blockchainových poplatků

Poplatek si přitom neúčtují vývojáři aplikace, ale samotná síť. Apple...

Volkswagen poodhaluje omlazený elektromobil ID.3, prozradil také základní cenu

Německý hatchback dostane odlišný přední nárazník a kapotu, v...

Ceny ropy v pátek výrazně vzrostly. Za celý červenec ale klesly

Příští týden bude pro další směřování cen rozhodující středeční...

EU dá 1,2 miliardy eur na 61 projektů pro výzkum a vývoj v oblasti obrany

Evropský obranný fond je hlavním nástrojem EK na podporu...

Stát chce podpořit šetření energiemi v domácnostech, spouští novou kampaň

Resort hospodářství a SIEA spouštějí komunikační kampaň na podporu...
- Komerční sdělení -časopis

Cílem je snížit závislost na Číně, resp. čínských partnerech.

Indie by se mohla stát partnerem pro Apple iz pohledu výroby iPadů.
V Indii se dosud produkovala vybraná zařízení od Apple včetně iPhonů.
Ve hře je však také expanze do jiných končin (Asie). Například se stále více skloňuje Vietnam.

Přestože původně firma Apple produkovala své výrobky skoro výlučně v Číně, v posledních letech se situace již mění. Apple se z různých důvodů snaží zbavit velmi silné závislosti na Číně, resp. čínských dodavatelích.

Podle nejnovějších informací má v plánu přesunout část výroby tabletů z linie iPad také do Indie, upozorňují GSMArena.com či Neowin.net.

Zřejmě půjde o levnější modely bez označení Pro. Detaily v tomto směru však předběžně chybí.

Zřejmě půjde o rozšíření výroby
Kalifornská firma už měla o svém plánu informovat lokální vládní představitele v Indii. Je přitom možné, že dojde k rozšíření výrobních kapacit v Chennai, kde se již v současnosti produkují vybraná zařízení od Apple.

Příslušnou továrnu v Chennai (město je známé také pod starším názvem Madras) provozuje Foxconn, který je zároveň klíčovým partnerem firmy Apple iv Číně. V současnosti odtud pochází asi jedna desetina produkce všech iPhonů. Kromě iPhonů se v Indii produkují také AirPody či produkty značky Beats.

V Indii se přitom typicky vyráběly, resp. montovaly levnější modely iPhonů, například iPhone SE. Ale s příchodem modelů iPhone 11 se situace změnila.

Apple přiznal problémy s dodávkami modelů iPhone 14 Pro i Pro Max
Apple navíc zrychlil cyklus využívání indické továrny k produkci iPhonů. Zatímco obvykle nejnovější modely se začaly vyrábět v Indii až celé měsíce po uvedení, v případě nejnovější generace iPhone 14 to už bylo doslova jen pár týdnů po jejich všeobecném představení. Důvodem byla zejména snaha dohnat výpady v produkci.

Apple totiž momentálně potýká s problémy při výrobě zařízení v Číně, které jsou způsobeny především až příliš restrikčními opatřeními místní vlády s cílem zabránit šíření Covid-19. Neustále se opakující lockdowny, resp. zavírání továren však již přesáhly takovou míru, že v Číně vypukly masové protesty proti tvrdým opatřením. Vláda nakonec začíná ustupovat a opatření zmírňuje.

Apple prý letos ztratí 6 milionů iPhonů v důsledku nepokojů v čínském…
Média také připomínají, že přeložení alespoň části výroby iPadů do Indie nemusí být zcela bez problémů a bude zřejmě i poměrně pomalé. Kromě dořešení logistiky musí Apple (resp. jeho výrobní partneři) řešit i jiné překážky – například nedostatek vysoce kvalifikované pracovní síly, která by měla (resp. mohla) sestavovat vysoce komplexní mobilní zařízení.

Ve hře jsou i jiné regiony
Apple se však neohlíží jen po Indii. Ve hře je také expanze produkce například do Vietnamu, Malajsie a dokonce se nevylučuje možnost výroby nějakých produktů přímo v USA.

Analytici JP Morgan v této souvislosti prognózují, že výhledově do roku 2025 by mohla čtvrtina produkce iPhonů pocházet z Indie.

Ve Vietnamu se typicky produkovaly AirPody, ale i iPady, přičemž během letošního roku bylo oznámeno spuštění produkce i MacBooků a hodinek Watch. Vietnamská produkce by se mohla na celkovém objemu příslušných zařízení od Apple podílet asi jednou pětinou.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek