Voňavé mýdélko, pryskyřičné šperky, panenka s rodným listem, čokoládový perníček, dřevěná tabulka s odkazem, levandulové srdíčko…
Žádná sériová výroba, ale poctivá ruční práce. V každém z nich je kousek samotného výrobce. Jsou kreativní, nápadité, originální a vyrobené s láskou. Vánoce se blíží a vy stále netušíte, čím byste potěšili své okolí?
Udělejte svým blízkým radost v podobě hand made výrobku. Pokud nemáte čas, trpělivost či dovednosti něco vlastnoručně vyrobit, nezoufejte. Český trh je plný šikovných lidí, kteří potěší vaše srdce kvalitou, jedinečností a nevšedností.
Začněte více navštěvovat jarmarky, trhy nebo výstavy. V případě, že vás odrazuje prosincová zima, klikněte na různé internetové portály, které prezentují tvorbu domácích autorů. Naprostá většina z nich se prezentuje právě na Facebooku.
Pokud si přece jen věci raději živě prohlédnete a ohmatáte, jedním z míst, které otevírá prostor dobrým nápadem, je bratislavská Stará tržnice. Během pátého ročníku prodejní výstavy Kreativita a hobby 2016 jsme si povídali s pěti inspirativními ženami obdařenými kreativitou a láskou k tvoření.
Kolik času věnují výrobě jedné věcičky? Kde čerpají inspiraci a v čem podle nich spočívá kouzlo ruční práce?
„Není to tak rychlý konzum,“ říká Nikol, podle které spočívá kouzlo hand made výrobků právě v jejich jedinečnosti. „Každý prodejce do toho vkládá svou osobnost, duši, nějaký názor, kreativitu, kterou má a to se snaží odrážet ve své tvorbě. Vytvoříte si tak nějaký podpis, pod kterým vás lidé znají, zapamatují si vás a vracejí se, což je velmi fajn.“
Nikol vyrábí šperky z pryskyřice a grafiku navrhuje přes počítač. Délka procesu výroby je specifická a záleží na složitosti motivu. Výroba jedné várky náušnic trvá přibližně tři dny.
„Začalo to tím, že moje dcera chtěla na narozeniny panenku, ale ne z hračkářství, ale takový hadrový. Přišla s tím den před narozeninami, tak to si říkám, že už nestíhám. Koupila jsem jí celá šťastná panenku za 30 eur, ale v duchu jsem si řekla, že vždyť tohle musím i já dát.“
Každá panenka má také svůj rodný list.
„Buď bych řešila své problémy tak, že bych si šla do lékárny zeptat nějaké pilulky. Ale při šití zapomínám na všechno, všechny problémy a starosti jdou stranou. Tehdy když šiji, tak šiji, nic jiného.“
Výroba jedné panenky trvá 5 hodin.
V čem podle Kateřiny spočívá kouzlo hand made výrobků? „To kouzlo musí být v nich cítit. Je v nich cítit veškerou vaši energii, námahu a nápad.“
„Inspiruji se zejména časopisy a když mě něco zaujme, tak to pak podle sebe dotvářím a vylepšuji. Někdy mě něco jen tak napadne, nepotřebuji ani inspiraci.“
Dlouho vyráběla šperky a jiné věcičky, poté ji to přestalo bavit. Mýdélka vyrábí přes jeden rok. Pokud je design mýdélka složitější, výroba trvá i tři, čtyři hodiny.
„Lidé chtějí jít po tom přírodním, čistém a poctivém, ne po chemii,“ myslí si Lucie, která do výroby svých mýdlek vkládá především lásku a přeje si, aby je lidé s láskou i používali.
„Kamoška mě oslovila s tím, že by chtěla nějaké dárky pro své svatební hosty. Dala jsem jí několik návrhů a ona si vybrala mýdélka. Byla to moje první mýdélka, která jsem vyrobila a od té doby mě to velmi chytlo. Pak jsem tuto zálibu vzala vážněji a chtěla to dostat víc mezi lidi,“ komentuje Lucie, která s prodejem začala před dvěma měsíci.
Zuzana, z každého rohlíku trošku
Věnuje se výtvarné tvorbě, peče perníčky, šíje, plete, vyšívá a háčkuje. Každý týden navštěvuje uměleckou školu pro dospělé, kde spolu s kamarádkami tvoří a malují. Potom dělají různé vernisáže a charitativní akce, jejichž prostřednictvím šíří kreativitu dál. Všechno, co dělá, využívá i při své práci s dětmi jako učitelka v mateřské školce.
„Hand made věcičky nikdy nejsou finančně oceněny, proto to člověka musí bavit, musí to mít nade vše rád a vkládat do toho svou lásku,“ říká Zuzana.
„Když začnu něco večer tvořit, tak jsem v tom schopna pokračovat i do půl čtvrté rána. Můj manžel se mi diví a okřikuje mě, abych nebyla do rána jako obvykle. Ale člověk když se do toho pohrouží, neumí přestat.“