3.2 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
DomůFinanceApple požaduje 30% podíl nejen z NFT, ale také blockchainových poplatků

Apple požaduje 30% podíl nejen z NFT, ale také blockchainových poplatků

Date:

Nenechte si ujít

Volkswagen poodhaluje omlazený elektromobil ID.3, prozradil také základní cenu

Německý hatchback dostane odlišný přední nárazník a kapotu, v...

Ceny ropy v pátek výrazně vzrostly. Za celý červenec ale klesly

Příští týden bude pro další směřování cen rozhodující středeční...

EU dá 1,2 miliardy eur na 61 projektů pro výzkum a vývoj v oblasti obrany

Evropský obranný fond je hlavním nástrojem EK na podporu...

Stát chce podpořit šetření energiemi v domácnostech, spouští novou kampaň

Resort hospodářství a SIEA spouštějí komunikační kampaň na podporu...

O biometrický občanský průkaz za první dny požádalo přes 6 800 lidí

O biometrický občanský průkaz s duálním čipem, který od...
- Komerční sdělení -časopis

Poplatek si přitom neúčtují vývojáři aplikace, ale samotná síť.

Apple způsobil novými pravidly problémy kryptoburzám.
Stěžovat si začala firma Coinbase, která kvůli němu musela z appky odstranit možnost odesílání NFT tokenů.
Společnost z Cupertina má na Coinbase absurdní požadavek, když chce, aby bylo možné „gas“ poplatek v aplikaci zaplatit přes jeho platební bránu v App Store.

Společnost Apple zablokovala aktualizaci další populární aplikace. Tentokrát šlo o kryptoburzu Coinbase. Apple totiž požaduje, aby byly transakční („gas“) poplatky při převodu NFT tokenů placené přes App Store, a tedy si z nich mohl vybírat svůj 30% podíl. Netýká se to přitom jen prodeje, ale také přesunu tokenů mezi vlastními peněženkami uživatele. Tématu se věnoval web The Verge.

Služba Coinbase o tom informovala prostřednictvím svého profilu na sociální síti Twitter. Zároveň to označila jako důvod, proč majitelé zařízení s operačním systémem iOS víc v appce nevidí možnost odeslání NFT tokenu jinému uživateli. „Je to proto, že Apple blokoval naši poslední verzi appky až dokud jsme funkci nevypnuli,“ vysvětluje burza.

Předmětem sporu měly být zmíněny „gas“ poplatky, které jsou známé hlavně fanouškům kryptoměny ethereum. Jedná se o poplatek pro síť, díky kterému mineři za potvrzení záznamu v blockchainu dostávají odměnu. Kromě klasických transakcí zajišťuje „gas“ poplatek také zpracovávání dalších úkonů jako například vytvoření nového NFT. Představou Applu je, aby se tyto poplatky hradily v appkách po vzoru běžných mikrotransakcí či plateb za služby.

Pravidla změnila teprve nedávno
Krok přichází po nedávné aktualizaci podmínek služby App Store. Apple v průběhu října upravil znění tohoto dokumentu a jasně v něm deklaroval, že aplikace umožňující správu NFT tokenů musí využívat jeho platební bránu při prodeji a zprostředkování souvisejících služeb. Dovoleno není využívání jiných platebních metod ani odkazování na externí webové stránky, stejně jako v případě mobilních her. Blíže jsme se novým podmínkám App Store věnovali v samostatném článku.

Kryptoburzy však jsou v podmínkách App Store regulovány samostatně. Od nich Apple vyžaduje jen to, aby byla firma držitelem příslušné licence na území, na kterém působí.

Hned dva problémy
Kryptoburza Coinbase ale upozornila na problémy, které vyplývají z nových pravidel amerického výrobce chytrých telefonů. V první řadě jde o výrazné znevýhodnění celého segmentu appek. Zmíněné poplatky známé jako „gas“ si totiž neúčtují vývojáři aplikace, burza a ani prodejce tokenu. Tyto poplatky jsou jedním ze základních principů fungování blockchainu a v celé síti fungují stejně. Neplatíte je žádné firmě, platíte je ostatním uživatelům sítě.

Pokud by poplatky v mobilních appkách všech kryptoburz a peněženek zdražily o 30 % kvůli podílu pro Apple, pro odvětví by to s velkou pravděpodobností znamenalo výrazný odliv uživatelů. Se stejnými problémy se dlouhou dobu potýkaly streamovací služby Spotify a Netflix, které své předplatné v mobilních appkách buď nenabízely vůbec, nebo jen s 30% přirážkou. Nakonec v jejich případě Apple ustoupil.

Druhým a ještě větším problémem je, že „gas“ poplatky jsou zpravidla vyúčtovány a zaplaceny přímo v kryptoměně. Platební brána Applu přitom takový způsob platby nepodporuje, umožňuje pouze platbu klasickými metodami v běžných měnách. Podpora pro přímou úhradu „gas“ poplatků by v tomto případě navíc ani tak jednoduchá nebyla – probíhá totiž zároveň se zapsáním transakce do blockchainu.

Kryptomenová burza Coinbase proto nadšence odkazuje na své webové stránky a aplikace pro jiné operační systémy, jejichž prostřednictvím se ke kryptomenům a NFT tokenům na účtu dostanou i nadále bez omezení. Pokud pro správu NFT tokenů ve svém iPhone používáte jinou aplikaci, také stojí za zvážení jejich urychlený převod do jiné peněženky. Ideálním řešením jsou hardwarové peněženky, které nejsou vázány na žádnou konkrétní platformu ani firmu.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek