3.2 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
DomůRady a NávodySpolehlivé rady a tipy! Dostaňte své oblíbené izbovky do formy

Spolehlivé rady a tipy! Dostaňte své oblíbené izbovky do formy

Date:

Nenechte si ujít

Apple požaduje 30% podíl nejen z NFT, ale také blockchainových poplatků

Poplatek si přitom neúčtují vývojáři aplikace, ale samotná síť. Apple...

Volkswagen poodhaluje omlazený elektromobil ID.3, prozradil také základní cenu

Německý hatchback dostane odlišný přední nárazník a kapotu, v...

Ceny ropy v pátek výrazně vzrostly. Za celý červenec ale klesly

Příští týden bude pro další směřování cen rozhodující středeční...

EU dá 1,2 miliardy eur na 61 projektů pro výzkum a vývoj v oblasti obrany

Evropský obranný fond je hlavním nástrojem EK na podporu...

Stát chce podpořit šetření energiemi v domácnostech, spouští novou kampaň

Resort hospodářství a SIEA spouštějí komunikační kampaň na podporu...
- Komerční sdělení -časopis

Vymkly se vám pokojové rostliny zpod kontroly? Nepravidelný tvar a nezdravá barva listů svědčí jednoznačně o jejich nedostatečné péče. Nabízíme vám tři příklady rostlin, jak jim dodat rychle nový vzhled.

Pokud i vaše zelené poklady mají zanedbaný vzhled, je nejvyšší čas zakročit iv zimním období. Jemný sestřih či listy bez prachu dají rostlině nový šarm. Častokrát se stává, že i při správné péči rostliny rychle vytvářejí zelenou hmotu a bují. I takovýmto izbovkám třeba věnovat pozornost a potřebnou péči. Intenzita péče závisí na druhu a stavu rostliny, kterou se chystáte stříhat či čistit.

stálezelené rostliny

Ačkoli fíkovník lesklý (Ficus benjamina) je na pěstování nenáročná rostlina, z času na čas si zaslouží vylepšení vzhledu. Týká se to zejména zanedbaných a starších jedinců. Rostlinu nejdříve očistěte od suchých, nemocné či nevhodně zbarvených listů. Vyholené a suché větve seřízněte až k nejbližšímu živému výhonku. Když je fíkovník velký a rozrostlými, zkraťte mu vrchní část výhonků o deset až patnáct centimetrů. Pokud se rozhodnete pro radikální změnu vzhledu (výchovný řez), odstranit můžete nejen suché, poškozené či nezdravé části rostliny, ale i zdravé a zelené, podle požadovaného tvaru. Doporučujeme ho dělat pouze zkušenějším zahrádkářům, kteří se nebojí experimentovat se svými rostlinami. V takovém případě dosáhnete zcela nový tvar rostliny. Nejčastěji jde o vytvoření kmínku a korunky, která později vyžaduje pravidelný řez. Při řezu dávejte pozor a použijte rukavice. Vytékající latex totiž zanechává nepěkné fleky na oblečení a může způsobit i podráždění pokožky.

Fíkovník lesklý ‚Reginald‘ (Ficus benjamina) se stane jedinečnou dominantou vašeho bytu. Při správné péči.
Takto upravíte i: kroton strakatý (Codiaeum pictum), tlustice vejčitý (Crassula ovata), šeflery stromovitých (Schefflera arboricola) a jiné.

Zkrácení juky (Yucca) a Dracena (Dracaena) je jednoduchý úkol. Jejich zdřevnatělé kmeny jsou časem příliš dlouhé a neforemné. Pilkou nebo zahradnickými nůžkami seřízněte vrchní část i se zelenými listy. Kmen po několika týdnech vyžene nové boční výhonky s listy. Odřezek můžete dát zakořenit a tím získáte novou izbovku. Jestliže boční výhonky budou nepřiměřeně růst, opět jejich seřízněte a celý proces opakujte.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek